Na základe najspoľahlivejších dôkazov, ktoré máme, odborníci veria, že ľudia začali variť asi pred 400 000 rokmi. Niektorí ľudia tvrdia, že oheň sme mohli ovládať už pred 1,5 miliónmi rokov, ale dôkazy, ktoré toto tvrdenie podporujú, nie sú príliš spoľahlivé. Máme tiež pomerne slušné dôkazy o tom, že surové mäso sa stále často konzumovalo aj po tom, čo ľudia využili silu ohňa. Aj dnes ľudia v mnohých častiach sveta bežne jedia surové mäso. Jedlá ako hovädzie carpaccio a tatársky biftek sa podávajú po celom svete, obľúbené sú aj sushi a sashimi. Medzi severnými domorodými kmeňmi nie je nezvyčajné, že ľudia jedia mäso priamo z čerstvo zabitej zdochliny. Nemali by sme strácať zo zreteľa skutočnosť, že počas našej evolúcie bola konzumácia surového mäsa realitou a my máme neskutočne prekyslený žalúdok, aby sme sa vyrovnali s rozkladom tepelne neupraveného mäsa.
Poskytuje konzumácia surového mäsa nejakú zvláštnu výhodu? Iste, niektorí zástancovia konzumácie surového mäsa uvádzajú ľahšie trávenie a nižšie požiadavky na množstvo jedla, pretože sýtosť so surovým mäsom je lepšia ako s vareným.
Títo ľudia vo všeobecnosti veria, že ich zdravotný stav sa zlepšuje. Musíte zvážiť tieto výhody oproti potenciálnym rizikám kontaminácie. Tieto riziká, hoci sú určite reálne, sú pravdepodobne nadhodnotené, najmä ak venujete veľkú pozornosť získavaniu zdrojov.
Poskytuje surové mäso prístup k väčšej výžive, alebo ho varenie robí dostupnejším? Diskutabilná téma, ale čo je zrejmé: Ak je vám jedlo nechutné, získate z neho presne nulovú výživu, pretože ho nebudete jesť. Je xy ľudí, ktorí dlho jedli surové mäso a nezaznamenali žiadne výhody oproti varenému mäsu. A naopak, xy iných ľudí, ktorí tvrdia, že surové mäso je pre nich nadradené.
Skúšky jedenia surového mäsa:
– je viac sýte,
– ale nie je obzvlášť chutné.
To znamená, že sa zdá, že mnoho dlhodobých mäsožravcov zisťuje, že časom začnú uprednostňovať konzumáciu mäsa, ktoré je menej tepelne upravené.