prosupplements.sk

Doprava zadarmo nad 150 € v rámci SR

Rýchle doručenie kuriérom GLS

Nedostatok živín alebo choroby

Nedostatok živín alebo choroby môžu byť výsledkom zlého príjmu živín, chronických zdravotných stavov, akútnych zdravotných stavov, liekov, zmeneného metabolizmu živín alebo kombinácie týchto faktorov a môžu ovplyvniť hladiny makro a mikroživín v tele. Môžu viesť k zmenám v energetickom metabolizme, imunitnej funkcii, kognitívnych funkciách, tvorbe kostí a/alebo svalovej funkcii, ako aj k rastu a vývoju a ak je nedostatok prítomný počas vývoja plodu a raného detstva.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odhaduje, že viac ako 50% populácie USA má nedostatok živín, ktorý sa líši podľa veku, pohlavia a/alebo rasy a etnického pôvodu. U určitých segmentov populácie môže byť nedostatok živín až u jednej tretiny populácie. Spôsoby príjmu jednotlivcov môžu viesť k nedostatku živín alebo nedostatku živín medzi bežnou populáciou.
Príjem živín, ktorý je bežne nižší, ako diétne referenčné dávky (DRI), môže viesť  k zníženiu množstva živín, ktoré sa ukladajú v tele a koľko je k dispozícií pre biologické funkcie. DRI sú založené na veku a pohlaví a zahŕňajú odporúčané diétne dávky (RDA), adekvátny príjem (AI), odhadovanú priemernú potrebu (EAR) a tolerovateľnú hornú hladinu príjmu (UL).

DRI sú zriadené Národnými akadémiami vied, inžinierstva a medicíny a zahŕňajú nasledujúce definície:
RDA – udáva priemerný denný príjem jednotlivých živín, aby splnil požiadavky 97,98% zdravých ľudí.
AI – zavedený tak, aby predpokladal primeraný príjem, keď nie je dostatok dôkazov na rozvoj RDA.
EAR – priemerný denný príjem živiny, o ktorej sa predpokladá, že spĺňa potreby 50% zdravých jedincov.
EAR sa používajú na posúdenie primeranosti príjmu živín medzi populáciou a nie jednotlivcom.
UL – Najvyšší príjem živín, ktorý sa považuje za bezpečný a nevedie k nepriaznivým účinkom na zdravie u bežnej populácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Košík zatvoriť