Aký je rozdiel medzi inzulínovou rezistenciou a cukrovkou?
Každý môže vyvinúť inzulínovú rezistenciu – dočasne alebo chronicky. V priebehu času môže chronická inzulínová rezistencia viesť k prediabetes a potom k cukrovke typu 2, ak nie je liečená.
Prediabetes sa vyskytuje, keď sú hladiny glukózy v krvi vyššie ako normálne, ale nie dostatočne vysoké na to, aby sa dali diagnostikovať ako cukrovka. Prediabetes sa zvyčajne vyskytuje u ľudí, ktorí už majú určitú inzulínovú rezistenciu.
Prediabetes môže viesť k cukrovke typu 2 (T2D), najbežnejšiemu typu cukrovky. K T2D dochádza, keď váš pankreas nevytvára dostatok inzulínu alebo vaše telo nevyužíva inzulín správne (inzulínová rezistencia), čo vedie k vysokým hladinám glukózy v krvi.
Diabetes 1. typu (T1D) nastáva, keď imunitný systém vášho tela z neznámeho dôvodu napadne a zničí bunky v pankrease produkujúce inzulín alebo ak diabetes typu 2 nieje liečený a množstvo cukru ktoré človek konzumuje vyžaduje tak vysokú produkciu inzulínu, že to zabije beta bunky v pankrease. T1D je autoimunitné a chronické ochorenie a ľudia s T1D si musia injekčne podávať syntetický inzulín, aby žili a boli zdraví.
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti často používajú na diagnostiku cukrovky krvný test nazývaný glykovaný hemoglobín (A1c) . Ukazuje vašu priemernú hladinu cukru v krvi za posledné tri mesiace. Všeobecne:
• Úroveň A1c pod 5,7 % sa považuje za normálnu.
• Hladina A1c medzi 5,7 % a 6,4 % sa považuje za prediabetes.
• Hladina A1c 6,5 % alebo vyššia v dvoch samostatných testoch indikuje diabetes 2. typu.
Ľudia s diabetom 1. typu majú pri diagnóze zvyčajne veľmi vysoké A1C a veľmi vysoké hladiny glukózy v krvi, pretože ich pankreas produkuje veľmi málo alebo žiadny inzulín.
Koho ovplyvňuje inzulínová rezistencia?
Inzulínová rezistencia môže postihnúť kohokoľvek – nemusíte mať cukrovku – a môže byť dočasná (napríklad užívanie steroidných liekov na krátke obdobie spôsobuje inzulínovú rezistenciu) alebo aj chronickú. Zdá sa, že tri hlavné faktory, ktoré prispievajú k inzulínovej rezistencii, sú nadmerný telesný tuk, najmä okolo brucha, nedostatok fyzickej aktivity a strava plná procesovaných jedál.
Aká častá je inzulínová rezistencia?
Keďže neexistujú žiadne bežné testy na kontrolu inzulínovej rezistencie a neexistujú žiadne príznaky, kým sa nezmení na prediabetes alebo diabetes typu 2, najlepším spôsobom, ako merať prevalenciu inzulínovej rezistencie, je počet prípadov prediabetu. Viac ako 84 miliónov dospelých v Spojených štátoch má prediabetes. To je asi 1 z každých 3 dospelých.
Ako inzulínová rezistencia ovplyvňuje moje telo?
Rozvoj inzulínovej rezistencie zvyšuje produkciu inzulínu (hyperinzulinémia), takže vaše telo môže udržiavať zdravú hladinu cukru v krvi. Zvýšené hladiny inzulínu vedú k priberaniu na váhe, čo následne zhoršuje inzulínovú rezistenciu.
Hyperinzulinémia je tiež spojená s nasledujúcimi stavmi:
• Vyššie hladiny triglyceridov .
• Kornatenie tepien (ateroskleróza).
• Vysoký krvný tlak (hypertenzia).
Inzulínová rezistencia je tiež hlavnou črtou metabolického syndrómu, čo je súbor vlastností, ktoré spájajú prebytočný tuk okolo pása a inzulínovú rezistenciu so zvýšeným rizikom kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice a cukrovky 2. typu.
Charakteristiky metabolického syndrómu zahŕňajú:
• Zvýšené hladiny glukózy v krvi.
• Zvýšená hladina triglyceridov.
• Nízke hladiny cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL).
• Vysoký krvný tlak.
Na to, aby ste mali metabolický syndróm, nemusíte mať všetky štyri tieto vlastnosti.
SYMPTÓMY A PRÍČINY
Aké sú príznaky inzulínovej rezistencie?
Ak máte inzulínovú rezistenciu, ale váš pankreas môže zvýšiť produkciu inzulínu, aby udržal hladinu cukru v krvi v rozmedzí, nebudete mať žiadne príznaky.
Postupom času sa však inzulínová rezistencia môže zhoršiť a bunky v pankrease, ktoré produkujú inzulín, sa opotrebujú. Nakoniec váš pankreas už nie je schopný produkovať dostatok inzulínu na prekonanie rezistencie, čo vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi (hyperglykémii), čo spôsobuje príznaky.
Príznaky vysokej hladiny cukru v krvi zahŕňajú:
• Zvýšený smäd.
• Časté močenie (močenie).
• Zvýšený hlad.
• Rozmazané videnie .
• Bolesti hlavy .
• Vaginálne a kožné infekcie.
• Pomaly sa hojace rezné rany a rany.
Mnoho ľudí nemá žiadne príznaky prediabetesu, často roky. Prediabetes môže byť neviditeľný, kým sa nevyvinie do cukrovky 2. typu.
Čo spôsobuje inzulínovú rezistenciu?
Vedci majú stále čo objavovať o tom, ako presne vzniká inzulínová rezistencia. Doteraz identifikovali niekoľko génov, ktoré spôsobujú, že človek má väčšiu či menšiu pravdepodobnosť vzniku inzulínovej rezistencie. Starší ľudia sú navyše náchylnejší na inzulínovú rezistenciu.
Niekoľko faktorov a stavov môže spôsobiť rôzne stupne inzulínovej rezistencie. Vedci sa domnievajú, že nadbytočný telesný tuk, najmä okolo brucha, fyzická nečinnosť a strava plná syntetických jedál sú tri hlavné faktory, ktoré prispievajú k inzulínovej rezistencii.
Získané príčiny inzulínovej rezistencie
Medzi získané príčiny inzulínovej rezistencie, čo znamená, že ste sa nenarodili s príčinou, patrí:
• Nadmerný telesný tuk : Vedci sa domnievajú, že obezita, najmä nadbytočný tuk v bruchu a okolo orgánov (viscerálny tuk), je primárnou príčinou inzulínovej rezistencie. Meranie pásu 120cm alebo viac u mužov a 105cm alebo viac u žien súvisí s inzulínovou rezistenciou. Štúdie ukázali, že brušný tuk vytvára hormóny a ďalšie látky, ktoré môžu prispieť k dlhodobému zápalu vo vašom tele. Tento zápal môže hrať úlohu pri inzulínovej rezistencii
• Fyzická nečinnosť : Fyzická aktivita spôsobuje, že vaše telo je citlivejšie na inzulín a buduje svaly, ktoré dokážu absorbovať krvnú glukózu. Nedostatok fyzickej aktivity môže mať opačné účinky a spôsobiť inzulínovú rezistenciu. Navyše nedostatok fyzickej aktivity a sedavý spôsob života sú spojené s priberaním, čo môže tiež prispieť k inzulínovej rezistencii.
• Diéta : Diéta pozostávajúca z vysoko spracovaných potravín s vysokým obsahom sacharidov a trans tukov je spojená s inzulínovou rezistenciou. Vaše telo veľmi rýchlo strávi vysoko spracované potraviny s vysokým obsahom sacharidov, čo spôsobuje prudký nárast hladiny cukru v krvi. To zvyšuje tlak na váš pankreas, aby produkoval veľa inzulínu, čo môže časom viesť k inzulínovej rezistencii.
• Niektoré lieky : Niektoré lieky môžu spôsobiť inzulínovú rezistenciu, vrátane steroidov, niektorých liekov na krvný tlak, niektorých liekov na liečbu HIV a niektorých psychiatrických liekov.
Hormonálne poruchy, ktoré môžu spôsobiť inzulínovú rezistenciu
Vaše telo produkuje stovky hormónov, čo sú chemikálie, ktoré koordinujú rôzne funkcie vo vašom tele prenášaním správ cez vašu krv do vašich orgánov, svalov a iných tkanív. Tieto signály hovoria vášmu telu, čo a kedy má robiť.
Problémy s určitými hormónmi môžu ovplyvniť, ako dobre vaše telo využíva inzulín. Hormonálne poruchy, ktoré môžu spôsobiť inzulínovú rezistenciu, zahŕňajú:
• Cushingov syndróm : Tento stav sa vyskytuje, keď je vo vašom tele extra kortizol. Kortizol, „stresový hormón“, je životne dôležitý pre reguláciu hladiny cukru v krvi (tým, že ju zvyšuje) a premieňa jedlo na energiu. Nadbytok kortizolu môže pôsobiť proti účinkom inzulínu, čo spôsobuje inzulínovú rezistenciu.
• Akromegália : Toto je zriedkavý, ale závažný stav, ktorý sa vyskytuje, keď máte vysoké hladiny rastového hormónu (GH). Vysoké hladiny GH môžu spôsobiť zvýšenú produkciu glukózy, čo môže viesť k inzulínovej rezistencii.
• Hypotyreóza : Tento stav sa vyskytuje, keď je vaša štítna žľaza nedostatočne aktívna a neprodukuje dostatok hormónov štítnej žľazy. Vaša štítna žľaza hrá veľkú úlohu pri regulácii vášho metabolizmu (ako vaše telo premieňa jedlo, ktoré jete, na energiu). Keď tvorí príliš málo hormónov štítnej žľazy, spomaľuje to váš metabolizmus, vrátane metabolizmu glukózy, čo môže viesť k inzulínovej rezistencii.
Genetické stavy, ktoré spôsobujú inzulínovú rezistenciu
Určité dedičné genetické stavy (stavy, s ktorými ste sa narodili) môžu z rôznych dôvodov spôsobiť inzulínovú rezistenciu.
Existuje skupina zriedkavých súvisiacich stavov opísaných ako zdedené ťažké syndrómy inzulínovej rezistencie, ktoré sa považujú za súčasť spektra. Tieto syndrómy uvedené od najľahších po najťažšie zahŕňajú:
• Syndróm inzulínovej rezistencie typu A : U ľudí so syndrómom inzulínovej rezistencie typu A inzulínová rezistencia zhoršuje reguláciu krvného cukru a v konečnom dôsledku vedie k cukrovke. Inzulínová rezistencia a ďalšie príznaky sa často prejavia až v puberte alebo neskôr. Vo všeobecnosti to nie je život ohrozujúce.
• Rabson-Mendenhallov syndróm : Ľudia, ktorí majú Rabson-Mendenhallov syndróm, sú nezvyčajne malí už pred narodením a postihnutým deťom sa nedarí, čo znamená, že nerastú a nepriberajú na váhe očakávaným tempom. U ľudí s Rabson-Mendenhallovým syndrómom sa prejavujú príznaky a symptómy už v ranom veku a dožívajú sa tínedžerov alebo 20 rokov. Smrť zvyčajne vyplýva z komplikácií súvisiacich s cukrovkou.
• Donohueov syndróm : Ľudia s Donohueovým syndrómom sú nezvyčajne malí už pred narodením a postihnutým deťom sa nedarí. Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa prejavia krátko po narodení, patrí nedostatok tukového tkaniva pod kožou, ochabnutie (atrofia) svalov a nadmerný rast ochlpenia (hirzutizmus). Väčšina detí s týmto stavom neprežije viac ako 2 roky.
Medzi ďalšie dedičné stavy, ktoré spôsobujú inzulínovú rezistenciu, patria:
• Myotonická dystrofia : Ide o formu svalovej dystrofie , ktorá postihuje vaše svaly, oči a orgány endokrinného systému , vrátane pankreasu. Svalová inzulínová citlivosť je u ľudí s myotonickou dystrofiou znížená asi o 70 % , čo vedie k inzulínovej rezistencii.
• Alströmov syndróm : Toto je zriedkavý dedičný stav, ktorý sa vyznačuje progresívnou stratou zraku a sluchu , dilatačnou kardiomyopatiou , obezitou, cukrovkou 2. typu a nízkym vzrastom.
• Wernerov syndróm : Ide o zriedkavú progresívnu poruchu, ktorá sa vyznačuje objavením sa nezvyčajne zrýchleného starnutia ( progéria ). Ovplyvňuje mnohé aspekty vášho tela, vrátane abnormálnej produkcie inzulínu a odolnosti voči účinkom inzulínu.
• Zdedená lipodystrofia : Toto je stav, pri ktorom vaše telo nevyužíva a neukladá tuk správne. Hlavnou príčinou inzulínovej rezistencie pri lipodystrofii je, že prebytok glukózy sa nemôže ukladať v tukovom tkanive.
DIAGNÓZA A TESTY
Ako sa diagnostikuje inzulínová rezistencia?
Inzulínová rezistencia sa ťažko diagnostikuje, pretože sa na ňu nerobí rutinné testovanie, a pokiaľ váš pankreas produkuje dostatok inzulínu na prekonanie rezistencie, nebudete mať žiadne príznaky.
Keďže neexistuje jediný test, ktorý by mohol priamo diagnostikovať inzulínovú rezistenciu, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pri hodnotení inzulínovej rezistencie zváži niekoľko faktorov vrátane:
• História medicíny.
• Rodinná história.
• Fyzická skúška.
• Príznaky a symptómy.
• Výsledky testu.
Aké testy sa vykonajú na vyhodnotenie inzulínovej rezistencie?
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže objednať nasledujúce krvné testy na diagnostiku inzulínovej rezistencie a/alebo prediabetes alebo cukrovky:
• Glukóza : Plazmatická glukóza nalačno (FPG) alebo glukózový tolerančný test (GTT) sa môžu použiť na skríning, diagnostiku a/alebo monitorovanie prediabetu, diabetu 2. typu alebo gestačného diabetu.
• Glykovaný hemoglobín A1c (A1c) : Tento test odhalí vaše priemerné hladiny glukózy v krvi za posledné tri mesiace.
• Lipidový panel : Ide o skupinu testov, ktoré merajú špecifické lipidy vo vašej krvi, ako je celkový cholesterol , LDL cholesterol, HDL cholesterol a triglyceridy.
Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže tiež objednať testy, ktoré môžu pomôcť diagnostikovať ďalšie stavy spojené s inzulínovou rezistenciou, ako je metabolický syndróm, kardiovaskulárne ochorenie a syndróm polycystických ovárií (PCOS).
MANAŽMENT A LIEČBA
Ako sa lieči inzulínová rezistencia?
Keďže nie všetky faktory, ktoré prispievajú k inzulínovej rezistencii, možno liečiť, ako sú genetické faktory a vek, primárnou liečbou inzulínovej rezistencie sú úpravy životného štýlu. Zmeny životného štýlu zahŕňajú:
• Zdravá strava : Odborník na výživu vám môže odporučiť vyhnúť sa nadmernému množstvu sacharidov (ktoré stimulujú nadmernú produkciu inzulínu) a jesť menej nezdravých trans tukov, cukru, a spracovaných škrobov. Namiesto toho vám pravdepodobne odporučia jesť plnohodnotnú stravu, ktorá obsahuje viac červeného mäsa, rýb, vajec a slaniny.
• Fyzická aktivita : Pravidelné množstvo fyzickej aktivity vysokej intenzity pomáha zvýšiť spotrebu energie glukózy a zlepšiť citlivosť svalov na inzulín. Jedno cvičenie vysokej intenzity môže zvýšiť príjem glukózy najmenej o 40 %.
• Strata nadmernej hmotnosti : Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vám môže odporučiť pokúsiť sa schudnúť, aby ste sa pokúsili liečiť inzulínovú rezistenciu. Jedna štúdia odhalila, že strata 7 % nadváhy môže znížiť nástup cukrovky 2. typu o 58 %.
V priebehu času môžu tieto úpravy životného štýlu:
• Zvýšiť citlivosť na inzulín (znížte inzulínovú rezistenciu).
• Znížiť hladinu glukózy v krvi.
• Znížiť krvný tlak.
• Znížiť hladiny triglyceridov a LDL cholesterolu.
• Zvýšiť hladinu HDL cholesterolu.
Môžete spolupracovať s inými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ako je odborník na výživu.
Aké lieky sa používajú na liečbu inzulínovej rezistencie?
Aj keď v súčasnosti neexistujú žiadne lieky, ktoré by špecificky liečili inzulínovú rezistenciu, váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže predpísať lieky na liečbu koexistujúcich stavov. Niektoré príklady:
• Lieky na krvný tlak.
• Metformín na diabetes.
• Statíny na zníženie LDL cholesterolu.
Avšak tieto lieky sú úplne nepotrebné a spôsobia viac bočných účinkov ako benefitu. Dokážete sa vyliečiť iba stravou.
Môžem zvrátiť inzulínovú rezistenciu?
Inzulínová rezistencia má niekoľko príčin a faktorov, ktoré k nej prispievajú. Zatiaľ čo zmeny životného štýlu, ako je zdravá strava, pravidelné cvičenie a chudnutie, môžu zvýšiť citlivosť na inzulín a znížiť inzulínovú rezistenciu, sú tou najlepšou alternatívou.
Ako môže strava ovplyvniť inzulínovú rezistenciu?
Vaša strava má veľký vplyv na hladinu cukru v krvi a inzulínu. Vysoko spracované potraviny s vysokým obsahom sacharidov a tukov vyžadujú viac inzulínu.
Vo všeobecnosti platí, že konzumácia potravín s nízkym glykemickým indexom a obmedzenie potravín s vysokým glykemickým indexom vám môže pomôcť zvrátiť a/alebo zvládnuť inzulínovú rezistenciu. Konzumácia potravín s nasýtenými tukmi a zvieracimi bielkovinami tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.
Glykemický index (GI) je meranie, ktoré zoraďuje potraviny obsahujúce sacharidy podľa toho, ako veľmi ovplyvňujú hladinu cukru v krvi. Glykemický index Foundation (GIF) klasifikuje GI potravín ako nízky, stredný alebo vysoký, pričom čistá glukóza je vo všeobecnosti referenčnou hodnotou 100:
• Nízky GI : 55 alebo menej.
• Stredný GI : 56–69.
• Vysoký GI : 70 alebo viac
Potraviny s vysokým GI majú vo všeobecnosti veľa sacharidov a/alebo cukru a nízky až žiadny obsah vlákniny. Potraviny s nízkym GI majú vo všeobecnosti nízke množstvo sacharidov.
Príklady potravín s vysokým GI zahŕňajú:
• Biely chlieb.
• Zemiaky.
• Raňajkové cereálie.
• Koláče a koláčiky.
• Ovocie
Príklady potravín s nízkym GI zahŕňajú:
• Vajcia, ryby a mäso.
PREVENCIA
Aké sú rizikové faktory vzniku inzulínovej rezistencie?
Niektoré genetické faktory a rizikové faktory životného štýlu zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie inzulínová rezistencia alebo prediabetes. Medzi rizikové faktory patria:
• Nadváha alebo obezita, najmä prebytočný tuk okolo brucha.
• Mať 45 alebo viac rokov so zlými stravovacimi zvykmi
• Príbuzný prvého stupňa (rodič alebo súrodenec) s cukrovkou.
• Mať sedavý životný štýl.
• Určité zdravotné stavy, ako je vysoký krvný tlak a abnormálne hladiny triglyceridov.
• Anamnéza gestačného diabetu.
• Anamnéza srdcového ochorenia alebo mŕtvice.
• Poruchy spánku , ako je spánkové apnoe .
• Fajčenie .
Ľudia nasledujúceho rasového alebo etnického pôvodu sú tiež vystavení vyššiemu riziku, že budú mať inzulínovú rezistenciu alebo prediabetes:
• ázijský americký.
• Čierna.
• hispánsky/latino.
• Domorodí obyvatelia z Aljašky.
• Domorodí obyvatelia z kontinentálnych Spojených štátov.
• Domorodí obyvatelia z tichomorských ostrovov.
Hoci nemôžete zmeniť niektoré rizikové faktory inzulínovej rezistencie, ako je rodinná anamnéza alebo vek, môžete sa pokúsiť znížiť svoje šance na jej rozvoj udržiavaním si zdravej hmotnosti, zdravou stravou a pravidelným cvičením.
Aká je prognóza inzulínovej rezistencie?
Prognóza inzulínovej rezistencie závisí od niekoľkých faktorov, vrátane:
• Príčina inzulínovej rezistencie.
• Závažnosť inzulínovej rezistencie.
• Ako dobre fungujú vaše bunky produkujúce inzulín.
• Ako ste náchylní na rozvoj komplikácií inzulínovej rezistencie.
• Dodržiavanie liečby a odpoveď vášho tela na liečbu.
Ľudia môžu mať miernu inzulínovú rezistenciu, ktorá sa nikdy nezmení na prediabetes alebo diabetes typu 2. Ľudia môžu mať aj inzulínovú rezistenciu, ktorá je reverzibilná alebo veľmi zvládnuteľná zmenami životného štýlu. Pre niektorých ľudí, to môže byť život ohrozujúce alebo viesť k smrti.
Aké sú komplikácie inzulínovej rezistencie?
Väčšina komplikácií, ktoré môžu vyplynúť z inzulínovej rezistencie, súvisí s rozvojom vaskulárnych (krvných) komplikácií v dôsledku zvýšených hladín cukru v krvi a zvýšených hladín inzulínu (hyperinzulinémia).
Nie každý, kto má inzulínovú rezistenciu, bude mať komplikácie. Ak vám bola diagnostikovaná inzulínová rezistencia, diabetes 2. typu alebo metabolický syndróm, je dôležité eliminovať procesované jedlá okamžite.