prosupplements.sk

Doprava zadarmo nad 150 € v rámci SR

Rýchle doručenie kuriérom GLS

Chlad lieči!

Hormóny

Vieme, že ponorenie do studenej vody zvyšuje produkciu hormónov zvyšujúcich náladu a neurotransmiterov (beta-endorfínov, noradrenalínu a dopamínu), ktoré môžu zlepšiť príznaky depresie a úzkosti zmenou chémie v našom tele a mozgu. Zhon, ktorý pociťujeme pri skákaní do studenej vody, je čiastočne spôsobený týmito chemikáliami, ktoré odovzdávajú skúsenosti nášmu mozgu.

Protizápalové vlastnosti

Keď sa dozvedáme viac o duševnom zdraví, model sa posúva z jednoducho chemicky nevyváženého modelu zameraného na mozog a zahŕňa ďalšie faktory vrátane systémového zápalu . Štúdia uvažujú o tom, že ponorenie do studenej vody môže pôsobiť ako systémový ľadový obklad , ktorý pomáha znižovať zápalové markery, ktoré môžu prispievať k depresii, úzkosti a zhoršenému zdraviu.

Senzorický vstup

Na povrchu pokožky máme tiež extrémne vysokú koncentráciu receptorov chladu. Keď sú tieto nervové zakončenia súčasne aktivované, mozog dostáva obrovský prílev zmyslových informácií, o ktorých sa predpokladá, že majú antidepresívny účinok. Skúste myslieť na niečo iné ako na chlad, keď sa ponoríte do ľadového jazera! Táto záplava zmyslových informácií z kože do mozgu pôsobí ako tlačidlo pozastavenia neurologických procesov, ktoré sú súčasťou depresie a úzkosti. Keď sme ponorení do studenej vody, môžeme prerušiť určité neurologické cykly, ktoré prispievajú k problémom duševného zdravia.

Odolnosť voči stresu

Ponorenie sa do chladu pôsobí ako krátkodobý fyziologický stresor. Dočasne uvedie náš systém do sympatického režimu prežitia. Teraz, aj keď nechceme stráviť celý svoj život v vystresovanom, súcitnom režime , krátke a opakované vystavenie sa fyzickému stresu v skutočnosti zlepší našu celkovú stresovú reakciu v procese nazývanom krížová adaptácia . Pri pravidelnom praktizovaní ponorenia do studenej vody si jednotlivci rozvíjajú fyzickú odolnosť voči stimulantu chladu. Privyknutím si na chlad si rozvíjajú adaptívnu reakciu na jeden stres, čo sa môže premietnuť do iných, nesúvisiacich spúšťačov stresu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Košík zatvoriť