prosupplements.sk

Doprava zadarmo nad 150 € v rámci SR

Rýchle doručenie kuriérom GLS

Budovanie svalovej hmoty

Mnohí z nás vedia, že konzumácia bielkovín je kľúčovou zložkou zdravej a vysoko bielkovinovej stravy. Dnes budeme vysvetľovať špecifiká toho, ako bielkoviny v strave skutočne regulujú metabolizmus svalových bielkovín, svalovú hmotu a svalovú silu.

Proteín, ktorý konzumujeme (a produkujeme), má mnoho rôznych úloh – dôležité je, že prírastky alebo straty svalovej hmoty závisia od rovnováhy svalových bielkovín, ktoré produkujeme a rozkladáme. Ak ste sa niekedy zaujímali o špecifickú úlohu bielkovín popri cvičení, mohlo by byť užitočné začať rýchlym kurzom niečoho, čo sa nazýva syntéza svalových bielkovín.

Čo je syntéza svalových bielkovín?

Z fyziologického hľadiska je naše svalové tkanivo dynamické a v neustálom stave obmeny, pričom svalové proteíny sa syntetizujú a odbúravajú súčasne počas dňa. Syntéza svalových bielkovín je v podstate metabolický proces, ktorý produkuje svalové bielkoviny, čo uľahčuje udržiavanie alebo budovanie svalovej hmoty. Pôsobí v protiklade s rozkladom svalových bielkovín, ktorý môže urýchliť stratu svalovej hmoty, ako je to pri strate svalovej hmoty súvisiacej s vekom, imobilizácii, nečinnosti a iných katabolických (alebo rozpadových) stavoch.

Strata svalovej hmoty a sily je hlavným problémom verejného zdravia, pričom strata svalovej hmoty súvisiaca s vekom predstavuje až 2% celkovej straty svalovej hmoty ročne od veku približne 50 rokov. Dobrou správou však je, že naše návyky môžu mať vplyv, pretože obrat svalových bielkovín je do značnej miery regulovaný tým, čo jete a tiež tým, ako sa hýbete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Košík zatvoriť